fotovoltické systémy

Teplú vodu využíva v domácnosti úplne každý. Ak ohrievate vodu v bežnom bojleri, využívate pre úsporu nákladov nočný prúd. Cena elektriny z distribučnej siete, ale stále stúpa a do budúcnosti tomu nebude inak. Existuje však riešenie, ktoré Rast nákladov spoľahlivo zastaví – fotovoltaický ohrev vody.

Zo všetkých systémov na ohrev teplej vody je vybudovanie a prevádzkovanie fotovoltaického systému najjednoduchšie, bezobslužné a bezúdržbové. V súčasnej dobe je navyše cena fotovoltaických panelov na veľmi priaznivé úrovni, a to ešte viac zatraktívňuje toto riešenie. Inštalácia celého zariadenia sa väčšinou zvládne behom jedného dňa. Dĺžka inštalácie ale závisí od konkrétnej situácie, napr. Postačí ak na montáž rebrík alebo ak je nutná montážna plošina pod. Konštrukčné systémy pre inštaláciu panelov existujú pre všetky typy striech aj pre všetky druhy strešných krytín. Plošné zaťaženie strechy fotovoltaickými panelmi je veľmi nízke, zhruba 10 kg / m2.

Fotovoltaické panely vytvárajú elektrickú energiu, a preto pre ohrev teplej vody môžeme naďalej používať už nainštalovaný elektrický bojler. Výrazne tým znížime obstarávacie náklady (až o 30%). Všetky vyrobená energia sa uloží v zásobníku teplej vody a tým výrazne znížite platený odber elektrickej energie z distribučnej siete. Musíte však zaobstarať vhodný MPPT regulátor / invertor, napr. OPL 9AC, ktorý premieňa jednosmerné napätie a prúd (DC) z fotovoltaických panelov na striedavý (AC). Bez regulátora by bolo nutné v bežnom bojleri vykonať nákladné úpravy a ani tak by prevádzka nebola príliš efektívne. Návratnosť vloženej investície sa preto teraz pohybuje v rozmedzí od 4 do 6 rokov. Pri voľbe iného typu alternatívneho ohrevu taká výhoda nevzniká, pretože sa musí obstarávať nové zariadenie.

FVE vyrobí z 1 m2 fotovoltaického panelu až 1100 kWh za rok, preto fotovoltaickým ohrevom ušetrí bežná domácnosť až 75% nákladov na ohrev vody. Veľkosť FVE sa odvíja od veľkosti používaného bojlera a počtu osôb v domácnosti. Tiež záleží na orientácii (umiestnenie panelov). Najvhodnejšie je južná strana (najväčší a najdlhšia intenzita slnečného svitu), ale aj juhozápadnej alebo západnej orientácie vykazujú dobrú ročné bilanciu. Inštalácia na východne, severovýchodne alebo dokonca severne orientovanej strechy sa nevypláca.

Pre komfortné celoročný ohrev vody bez teplotných výkyvov je vhodné regulátor dovybaviť prepínačom solar / distribúcie, napr. OPL HDO. S prepínačom dosiahnete neustálu dostupnosť teplej vody v potrebnom množstve. OPL HDO v oblačných dňoch jednoducho prepnete na ohrev z distribučnej siete. Umožní tiež dohriatiu vody v zimnom období, kedy je nižšia slnečná aktivita.

Toľko stručne na tému fotovoltaický ohrev vody v domácnosti. Neváhajte nám napísať dotaz, radi vám s fotovoltaikou poradíme. Úspora nákladov s regulátorom OPL 9AC sa vždy oplatí.